top of page

Witaj, Zapraszam Cię serdecznie na 10 minutową medytację. Jeśli to Twoja pierwsza medytacja, nie obawiaj się, technika medytacji jest szalenie prosta, a ja przeprowadzę Cię krok po kroku przez każdy jej etap.

Ważne aby nie traktować medytacji jako chwili, w której trzeba przestać myśleć, nie jest to po prostu możliwe. Jest to ćwiczenie, które polega na skupianiu uwagi na ciele, a gdy myśli pojawią się w Twojej głowie, gdy zaczną przychodzić i odchodzić, pozostaną bez Twojej reakcji, zostaną przez Ciebie zauważone i puszczone dalej, zupełnie jak przelatujące po niebie samoloty.

Pozycja, w której wykonujesz medytację nie ma większego znaczenia dlatego zaproponuję coś bardzo prostego. Usiądź na krześle, wyprostuj plecy, a ręce połóż na udach. Jeżeli wygodniej jest Ci w innej pozycji, proszę bardzo, możesz się nawet położyć.

Trzymaj oczy otwarte, ale nie wpatruj się w jeden punkt, raczej staraj się objąć przestrzeń, w której jesteś, spokojnym, łagodnym skupieniem.

I trzymając przez chwilę oczy otwarte wykonaj kilka powolnych oddechów. Wciągnij powietrze nosem i wypuść  ustami.

I przez te kilka pierwszych oddechów zrób je na tyle mocno aby je usłyszeć. Wciągnij powietrze nosem i wypuść ustami.

Zwróć uwagę jak powietrze wypełnia Twoją klatkę piersiową i ciało unosi się podczas wdechu poczym mięknie i opada podczas wydechu.

 

Przy kolejnym oddechu zamknij powoli oczy, niech oddech wróci do swojego naturalnego rytmu i poczuj jak twoje ciało zapada się, poczuj kontakt Twojego ciała z krzesłem i podłogą. Od tej pory oddychaj tylko nosem.

Zwróć uwagę, w jaki sposób Twoje ciało dociska powierzchnię, z którą się stykasz. Przekieruj uwagę na Twoje stopy, plecy i pośladki i zauważ co czują. 

Poczuj ciężar swoich rąk i dłoni spoczywających na nogach.

Skup swoją uwagę na ciele. Poczuj co odczuwa Twoje ciało. 

Zwróć teraz uwagę na otaczające Cię dźwięki te bliskie i te dalekie. One Ci nie będą przeszkadzać w medytacji. Musisz jedynie jest usłyszeć i zwrócić na nie uwagę, zauważyć je.

I znów skieruj swoją uwagę na ciało. Zwróć uwagę jak się czuje. W ciągu dnia, wykonujemy ciałem tyle działań a rzadko mamy okazję zwrócić uwagę co tak naprawdę ciało odczuwa.

Zacznij powolne skanowanie ciała od czubka głowy w dół. Przesuwaj swoją uwagę po ciele bardzo powoli. Zwróć uwagę na miejsca, które są spięte, zwróć uwagę na miejsca, które są zrelaksowane, zwróć uwagę na miejsca gdzie odczuwasz ból, bądź niepokój. Nie reaguj w żaden sposób na to co odkryjesz. Nie próbuj nic zmieniać. Po prostu stwórz obraz swojego ciała w tym momencie.

Nie przejmuj się jeśli Twoją głowę zaczną zaprzątać jakieś myśli, zauważ je i spokojnie wróć do obserwacji ciała. Skanuj ciało tak długo aż dojdziesz do palcy u stóp.

Podczas skanowania można zaobserwować, że Twoje ciało unosi się i opada gdy oddychasz. Zauważ, w którym miejscu Twojego ciała najbardziej odczuwasz oddech.

Nie przyspieszaj oddechu, oddychaj spokojnie, zgodnie z naturalnym Twoim rytmem.

Jeśli Twoja głowa znowu odpłynęła i zaczęła myśleć o czymś intensywnie, pomyśl, że nie ma w tym nic złego, zauważ to i delikatnie wróć do obserwacji oddechu.


Zwróć uwagę co czujesz gdy wciągasz powietrze.


Co czujesz w swoim nosie, płucach, klatce piersiowej.


Czy gdzieś jeszcze czujesz wdech? 

A gdy wydychasz powietrze co wtedy czujesz? Co odczuwasz w nosie? Cy czujesz wydychane powietrze na górnej wardze? Gdzie jeszcze czujesz swój wydech?

Jeśli myśli znowu pojawiły się w Twojej głowie, po prostu je zauważ i spokojnie wróć do obserwacji oddechu.

Ciesz się tą chwilą dla siebie i spokojnie oddychaj.

Jeśli myśli zaczęły krążyć w Twojej głowie zaobserwuj je i nie reaguj emocjonalnie. 


Spokojnie, delikatnie, nie oceniając ani siebie ani myśli, wróć do obserwacji oddechu.

A teraz tylko przez chwilę pozwól głowie robić to na co ma ochotę.


Jeśli ma ochotę myśleć, niech myśli.


Tylko na chwilę uwolnij ją w zupełności.

I znów spokojnie skup swoją uwagę na ciele.

Zwróć uwagę jak się czuje Twoje ciało. Co czują Twoje stopy, uda i pośladki. Co czują dłonie, ręce, ramiona i szyja.

Nie otwierając jeszcze oczu wsłuchaj się w otaczającą Cię przestrzeń, pojawiają się jakieś dźwięki lub odczucia w ciele?

I kiedy poczujesz, że nadszedł dobry moment, powoli otwórz oczy.

Zanim wstaniesz możesz się przeciągnąć, daj sobie teraz chwilę i zaobserwuj co czujesz. 

Czy Twoje ciało czuje się inaczej? Czy Twoja głowa czuje się inaczej. Jak to jest podarować sobie kilkanaście minut w ciągu dnia i spędzić je ze swoim ciałem i oddechem. Obserwować myśli, które przychodzą i odchodzą, nie oceniając ich w żaden sposób. Jak to jest akceptować, że te myśli nie znikają, jak to jest akceptować i nie osądzać siebie.

Do usłyszenia wkrótce. Buźka.

bottom of page